o co pytać lekarza przy arytmii

O co pytać lekarza przy arytmii serca

– Arytmia serca ma wiele postaci i wiele z nich można leczyć skutecznie. Najlepiej zrobi to specjalista kardiolog.

– W niektórych przypadkach niewiele jednak można zrobić. Medycyna szybko się rozwija, więc może wkrótce znajdzie lekarstwo.
– Należy dostosować wielkość wysiłku fizycznego. Jego rodzaj i intensywność należy ustalić z lekarzem.
– Obecnie szczepienie przeciwko WZW B (żółtaczka zakaźna typu B) przed zabiegami nie jest finansowane przez NFZ. Warto się jednak szczepić na własny koszt, nawet jeśli się nie choruje. Daje to zabezpieczenie w przypadku niespodziewanego zabiegu bądź badania inwazyjnego. Nie trzeba wtedy czekać wymaganych sześciu tygodni na skuteczność szczepienia.
– Dostępnych jest obecnie bardzo wiele leków. Każdy ma prawo prosić lekarza o zapisanie tańszych lub droższych specyfików. Sok grejpfrutowy jest zakazany dla pacjentów przyjmujących wiele różnych leków.
– Chorzy z wydłużeniem odstępu QT szczególnie muszą uważać na zażywane leki, wspomniany wyżej sok grejpfrutowy, wysiłek fizyczny i inne bodźce, które mogą spowodować, że wystąpi arytmia serca.
– Apteki mają obowiązek informować o tańszych odpowiednikach oraz wydać je zamiennie na żądanie. Wiele leków jest produkowanych przez licznych producentów krajowych i zagranicznych, a ceny różnią się często znacznie.
– Apteki narzucają różne marże. Warto sprawdzić cenę leków w kilku aptekach przed wykupieniem recept.
– Grypa u osób z chorobami układu krążenia częściej prowadzi do powikłań, dlatego szczepionka przeciw tej infekcji zalecana jest u tych chorych co roku.

Lekarza warto zapytać o:

– O stan zaawansowania choroby i jakie ryzyko niesie ze sobą rozpoznana arytmia serca. Należy wiedzieć jak duży wysiłek fizyczny można wykonać w miarę bezpiecznie.
– O ewentualne badania dodatkowe: EKG, ECHO, koronarografię.
– O możliwość leczenia zabiegowego. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia w przypadku, gdy arytmia serca powodowana jest chorobą niedokrwienną serca lub chorobą zastawek serca.
– O ewentualne działania uboczne przepisywanych leków. Każdy lek może wywoływać różne skutki uboczne. Należy poinformować lekarza o wszystkich swoich chorobach i dolegliwościach choćby wydawały się bez związku z chorobą serca. Przyjmowane leki mogą mieć zły wpływ na te stany.
– O poziom cholesterolu, cukru, ciśnienie tętnicze krwi. Są to czynniki ryzyka wymagające leczenia w razie podwyższonych wartości.
– O dietę. Bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie się w celu utrzymania prawidłowych wartości poziomu cholesterolu, cukru oraz ciśnienia tętniczego krwi.
– O ewentualne leczenie uzależnienia od nikotyny. Dostępne są leki wspomagające rzucanie palenia..

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *