arytmia serca objawy

Objawy arytmii serca

Lekarze zaczynają mówić o arytmii, gdy skarżymy się, że serce nagle zaczyna „kołatać w piersi”. To oznacza, że przez chwilę bije niemiarowo. Czasem takie zaburzenia rytmu odczuwane są jako przyspieszone bicie serca lub mamy wrażenie, że pracuje tak szybko, jakby miało „wyskoczyć z piersi”. Dodatkowe skurcze odczuwane są jako „przeskakiwanie”, lub „zawieszanie się” serca na ułamek sekundy. Czasem zaburzeniom rytmu towarzyszy kłucie, uczucie duszności, gorąca i osłabienia. Zdarza się również, że nagłe zaburzenie rytmu wybudza nas ze snu. Zbyt szybka praca serca określana jest przez kardiologów jako tachykardia, zbyt wolna – to bradykardia.

Zaburzenia rytmu serca (arytmia serca) mogą być odczuwane w różny sposób, a czasami mogą nie wywoływać żadnych dolegliwości. Najczęściej arytmia serca powoduje tzw. kołatania serca. Przez pacjentów określane są jako uczucie szybkiego bądź niemiarowego bicia serca. Często skarżą się oni też na zwolnione lub „mocne” bicie serca. Z kolei tzw. skurcze dodatkowe polegają na uczuciu „przeskakiwania” w klatce piersiowej, „zatrzymywania się” serca na chwilę lub kłucia w okolicy serca. Arytmia serca może spowodować osłabienie, duszność, ból w klatce piersiowej, uczucie gorąca, może tez obudzić ze snu. Groźna arytmia serca (bardzo szybka lub bardzo wolna) może być przyczyną zasłabnięć prowadzących do utraty przytomności. Może to doprowadzić do groźnego upadku, potłuczenia lub złamania, a także do zatrzymania pracy serca i w konsekwencji do śmierci.

Objawy arytmii mogą być bardzo zróżnicowane, od braku jakichkolwiek objawów, aż po zatrzymanie krążenia i utratę przytomności. Niestety często arytmia daje bardzo łagodne objawy, które łatwo przeoczyć albo potraktować jako coś niegroźnego. Najlepszym przykładem jest migotanie przedsionków które w 1/3 przypadków jest bezobjawowe i w konsekwencji nieleczone, co prowadzi u wielu chorych do udaru mózgu, który jest pierwszym odczuwalnym objawem.
Często pacjenci odczuwają arytmie jako kołatanie serca, nierówną pracę, mocniejsze bicie, przeskakiwanie serca, trudność w złapaniu tchu lub szybkie męczenie się.
Groźniejszym arytmiom czasem towarzyszy niepokój, strach przed śmiercią, ostry ból w klatce piersiowej lub ból promieniujący w stronę brzucha lub w stronę ramienia. Często pojawiają się zawroty głowy lub omdlenia.
Objawy tej samej arytmii mogą być rożne u innych osób, dlatego każde podejrzenie, że „z sercem jest coś nie tak” powinno być wyjaśnione u kardiologa. W szczególności przypadki niewyjaśnionych omdleń, lub kołatanie serca które pojawia się wielokrotnie.

Dość często arytmie przebiegają bezobjawowo. W zależności od nasilenia i zaawansowania arytmii mogą pojawiać się takie objawy, jak: uczucie nagłego, silnego uderzenia serca, uczucie szybkiego miarowego lub niemiarowego bicia serca, uczucie wolnego miarowego lub niemiarowego bicia serca.
Do powyższych mogą dołączyć się takie objawy, jak: duszność, ból dławicowy za mostkiem, zawroty głowy, wymioty, oddanie dużej ilości moczu, nagłe zasłabnięcie lub utrata przytomności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *